Vesnice roku

27.06.2014, 10:41, Obec Dětenice

Hodnotící komise Královéhradeckého kraje se sešla 26.6. ve Vrbici a zaslala zúčastněným obcím výsledky a ocenění. Naše obec nebyla ohodnocena.

Dobrý den,
níže zasílám výsledky soutěže Vesnice roku 2014 v Královéhradeckém kraji.
Hodnotitelská komise se s Vámi těší na setkání dne 23. 8. 2014 na slavnostním vyhlášení ve vítězné obci Sovětice

Vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku je již znám
Poslední aktualizace: 26.6.2014 15:04
Zlatou stuhu získala obec Sovětice, která porotu přesvědčila především svým původním rázem, udržováním tradic, zemědělskou činností, aktivitami občanů i prací s mládeží. Nezapomíná ani na podporu cestovního ruchu nebo přípravu nových projektů. Vítězná obec získá milion korun.

Do 20. ročníku soutěže Vesnice roku 2014 v Programu obnovy venkova se v Královéhradeckém kraji přihlásilo celkem 33 obcí. Každá z nich byla v průběhu června navštívena hodnotitelskou komisí, která posuzovala celou řadu kritérií. Například společenský život, aktivitu občanů, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost, péči o veřejná prostranství a zeleň nebo informační technologie.

Závěrečné jednání komise se konalo včera ve Vrbici na Rychnovsku. Zde bylo rozhodnuto o tom, že Zlatá stuha tentokrát poputuje do Sovětic na Královéhradecku. Modrou stuhu za společenský život získaly Hejtmánkovice na Náchodsku, Bílou stuhu za činnost mládeže Třebnouševes na Jičínsku, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí Kovač na Jičínsku a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu Bystřice na Jičínsku. Jednotlivé stuhy jsou samozřejmě finančně ohodnoceny. Zlatá milionem korun, zelená částkou 400 tisíc a ostatní po 600 tisících.
Kromě toho bylo rozdáno ještě několik cen hejtmana:

Obci Stračov v okrese Hradec Králové za spolupráci se zemědělskými subjekty (30 000,- Kč).
Obci Lovčice v okrese Hradec Králové za udržování lidových tradic (30 000,- Kč).
Obci Žďár nad Metují v okrese Náchod za přeshraniční spolupráci (20 000,- Kč).
Obci Suchovršice v okrese Trutnov za to, že je přátelská rodině (20 000,- Kč).
Obci Černý Důl v okrese Trutnov za obnovu památek (20 000,- Kč).
Obci Skuhrov nad Bělou v okrese Rychnov nad Kněžnou za praktickou výuku zahradnických prací (10 000,- Kč).
Obci Kratonohy v okrese Hradec Králové za přírodní dětské hřiště při MŠ (10 000,- Kč).
Obci Olešnice v Orlických horách v okrese Rychnov nad Kněžnou za propagaci obce (20 000,- Kč).
Obci Mokré v okrese Rychnov nad Kněžnou za moderní knihovnické a informační služby (20 000,- Kč).
Obci Bačetín v okrese Rychnov nad Kněžnou za vedení obecní kroniky (20 000,- Kč).

Cenu Spolku pro obnovu venkova pak získala obec Vidochov v okrese Jičín, a to za udržování venkovského rázu obce. Cenu naděje pro živý venkov obdržela obec Česká Čermná v okrese Náchod. Zlatou cihlu získala obec Bílsko u Hořic v okrese Jičín. Vysloužila si jí rekonstrukcí hasičské zbrojnice. Hodnotitelská komise také rozdala několik diplomů. Obec Vlkov na Náchodsku jej získala za květinovou výzdobu. Obec Lužany na Jičínsku zapůsobila péčí o historické památky a v obci Pohoří na Rychnovsku přesvědčil komisi všestranně nadaný starosta.

Všechna ocenění budou předána na slavnostním vyhodnocení soutěže, které se bude konat 23. srpna v Sověticích.

Diskuse: "Vesnice roku"