image

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Kultura > Foerstrovy Osenice > Foerstrovy Osenice 2014

Foerstrovy Osenice 2014Slavnostní mší, kterou celebroval v kostele Sv. Vojtěch v Praze 1 v květnu 2001 otec biskup ThDr. Jaroslav Škarvada, odstartoval projekt Pěveckého sdružení pražských učitelů v roce 50. výročí úmrtí významného českého skladatele, spisovatele, básníka a malíře Josefa Bohuslava Foerstra.

Trvale se každoroční připomínka díla skladatele stala motem festivalu „Foerstrovy Osenice“, který naše obec pořádá. I letos se připravují amatérské pěvecké sbory do Osenic a Dětenic, aby zde již po čtrnácté slavily svůj svátek, kterým každoročně v tomto kraji je festival Foersterovy Osenice.

Do festivalového programu je již tradičně zařazena vzpomínka u hrobu J. B. Foerstra. Prolog v pátek 30. 5. v Praze na Olšanských hřbitovech v 16 hodin.

Mezinárodní festival Foerstrovy Osenice 2014

Rok české hudby byl pro pořadatele festivalu velkou výzvou. Již v pátek 30. května se uskuteční v Porotním sále jičínského zámku dva koncerty. První začíná v 10 hodin a je určen studentům Lepařova gymnázia. Americká klavíristka Patricia Goodson, která žije v Praze, přednese studentům skladby J. B. Foerstra, Ant. Dvořáka a B. Smetany. Na večerním koncertě (začátek v 19 hod.) s klavíristkou vystoupí domácí sbor Foerster. Následující den (sobota 31. května) začíná hlavní festivalový program již v 9 hod. V osenickém kostele Narození Panny Marie, od 14 hod. se uskuteční koncert všech sborů v amfiteátru u Památníku Foerstrova rodu v Osenicích, který bude moderovat Alfréd Strejček. Večerní koncerty pak proběhnou od 19 hod. v Dětenicích (sokolovna), Sobotka (sál spořitelny) a v Bystřici (kostel Nanebevzetí P. Marie).

Už prolog v Jičíně přinese návštěvníkům jistě nevšední zážitek. Patricia Goodson jako první nahrála celé sólové klavírní dílo J. B. Foerstra (více než 70 skladeb) u prestižního nizozemského hudebního vydavatelství Briliant Classic. Uvědomíme-li si, že do té doby bylo komerčně nahráno jen pět mistrových skladeb, oceníme, jak velký hudebni počin se klavíristce podařil. Kromě vybraných Foerstrových skladeb z cyklů Snění, A jabloně kvetly, Listy z mého deníku, Hudba večera, Erotovy masky a triptychu Den, tři klavírní skladby pro mladé pianisty), přednese i Furianta Ant. Dvořáka a Poetickou polku B. Smetany. Na večerním koncertě nazvaném „Pocta Josefu Bohuslavu Foerstrovi“ vystoupí s klavíristkou znamenitý Smíšený pěvecký sbor Foerster Jičín (sbormistryně Ivana Hanzlová a Božena Maxiánová, klavírní doprovod Pavel Krčmárik), který přednese nejen dvě Foerstrovy písně (Rodné brázdy v šíř i v dál, Na Valdštýně), ale též skladby Ant Dvořáka a B. Smetany (finále „Proč bychom se netěšili“).

V osenickém kostele zazní ráno krásná a neobyčejně melodická Missa brevis Sti Joannis de Deo J. Haydna v podání Pěveckého spolku Jizeran Semily, který doprovází hudba varhan a malého smyčcového orchestru (dirigent Jiří Kurfiřt). V části Benedictus zpívá sólo výborná sopranistka MgA. Jana Ryklová, absolventka HAMU Praha (třída prof. Jany Jonášové). Po mši celebrované P. Augustinem Štěvicou pak provede každý sbor buď jednu skladbu od J. B. Foerstra, anebo jednu duchovní. Slavnostní dopoledne zakončí tradičně nádherná Ave Maria J. B. Foerstra v oslnivém přednesu Jany Ryklové.

Na odpolední přehlídce u Památníku Foerstrova rodu se představí tyto sbory: Pěvecký sbor Červánek (Svitavy, sbormistr Karel Sax), Pěvecké sdružení Dalibor Svitavy (sbormistryně Miroslava Ducháčková), Smíšený pěvecký sbor Boleslav (Mladá Boleslav, sbormistryně Zuzana Kubelková), Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster (Přelouč, sbormistr Petr Vacek), Ženský sbor Českého spolku v Košicích (sbormistryně Oľga Varínska), Pěvecký spolek Jizeran Semily a Pěvecký sbor A. Dvořák Turnov. Zazní úpravy lidových písní z pera Zd. Lukáše, B. Martinů, J. Krčka, Ant. Tučapského, I. Hrušovského, St. Polanského, M. Hroňka a J. Maříkové, ale také písně J. B. Foerstra, Ant. Dvořáka z Moravských dvojzpěvů, skladby G. P. da Palestriny, J. Arcadelta, Zoltána Kodályho, B. Lédla a aranže písní divadla Semafor, P. Ulrycha, L. Cohena, P. Hapky a J. Lowa od Karla Saxe.

Večerní koncerty budou přehlídkou melodické hudby uložené do rozměrnějších celků. V dětenické sokolovně se návštěvníci mohou těšit na Otvírání studánek B. Martinů. Ženský sbor Českého spolku v Košících s dámským odborem Jizeranu si na jejich provedení přizval dirigenta Štátnej opery Košice Igora Dohoviče a barytonistu Mariána Lukáče. Sopránové sólo přednese Alžbeta Smolinková, alt zpívá Sopková, instrumentálního doprovodu se ujmou členové Kvarteta Martinů: Lubomír Havlák, Libor Kaňka - housle, Zbyněk Paďourek, viola, klavírní part zahraje Mgr. Zuzana Žegleňová. Part recitátora přijal ku potěše všech účinkujících Alfréd Strejček, jenž bude celý koncert moderovat.

Atraktivní program zazní též v Bystřici (kostel Nanebevzetí Panny Marie), kde sbor Boleslav přednese celé úchvatné Gloria Antonia Vivaldiho (varhanní doprovod Ondřej Valenta). Sbor Foerster Přelouč potěší návštěvníky klasickým repertoárem (J. Arcadelt, L. Janáček, A. Bruckner, A. Dvořák, J. B. Foerster, O. A. Tichý).

V sále sobotecké spořitelny se představí sbor Ant. Dvořák z Turnova a oba svitavské sbory - Dalibor a Červánek. Zde budou mít převahu skladby 20. století z oblasti populární i vážné hudby (Zd. Lukáš, B. Lédl, J. Suchý, J. Šlitr), ale zazní také hudba G. P. da Palestriny, Ant. Dvořáka a dalších autorů. Těšíme se, že festivalové koncerty navštívíte.

Mgr. Jaroslav Vávra, předseda OV UČPS v Hradci Králové Ing. Radomír Vališka, starosta obce

Bližší informace

Plakát prologu v porotním sále v Jičíně (PDF)

Plakát festivalového dne  - sobota 31.5.2014 (PDF)

Plakát večerní koncerty 31.5.2014 od 19 hodin (PDF)

Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014
Foerstrovy Osenice 2014