Foerstrovy Osenice 2023

ozj_logo_horizontal

Mezinárodní festival Foerstrovy Osenice 2023

 

Pořadatelé srdečně zvou návštěvníky na 21. ročník festivalu Foerstrovy Osenice, který bude zahájen v sobotu 3. června 2023 od 9 hod. v osenickém kostele Narození P. Marie. Zúčastní se ho i mužský Oktet Deseti brat ze slovinské Lublaně a Ženský sbor Českého spolku v Košicích.


Festival zahájí tradiční mše v osenickém kostele, kterou bude celebrovat P. Augustin Števica, farář libáňský. V jejím průběhu zazní atraktivní moderní Missa Festiva Johna Levitta, kterou přednese Smíšený sbor Bořivoj z Lomnice n. Pop. (sbm. Mgr. Petra Lukavcová, klavírní doprovod MgA. Monika Chmelařová).

 

Po skončení mše se posluchačům představí dalších pět sborů – Jizeran Semily (sbm. Jiří Kurfiřt), Hlahol Nymburk (sbm. Ing. Tomáš Pergel, CSc.), Hlas Nová Paka (sbm. Mgr. Alena Lelková), Oktet Deseti brat z Lublaně (umělecký ředitel Franc Rizmal) a Ženský sbor Českého spolku v Košicích (sbm. Mgr. Monika Tomčáková). Jednou duchovní skladbou, píseň Amazing Grace (Jizeran, sólo MgA. Jana Ryklová) vzpomeneme na přítele festivalu, německého sbormistra Bernda Radocha, jenž nás opustil před pěti lety.


Odpolední koncert v amfiteátru na zahradě Památníku Foerstrova rodu začne ve 14 hodin a zazní tu zvláště lidové písně, ale také melodie z pohádek a filmů, spirituály, africké songy či Pavlicova Modlitba za vodu ad. Je věru nač se těšit. Účast přislíbila i velvyslankyně Slovinské republiky v ČR J. E. pí Tanja Strniša.

 

Rušný den uzavřou večerní koncerty duchovní hudby, kde se každý sbor představí v 19 hod. s dvacetiminutovým repertoárem. V rožďalovickém kostele sv. Havla vystoupí Jizeran, Hlas a Bořivoj, spřátelené sbory, které mají v kraji výtečné renomé. V soboteckém kostele sv. Máří Magdalény pak výborné sbory Hlahol, Ženský sbor Českého spolku v Košicích a slovinský Oktet Deseti brat, který předchází vynikající pověst. Pestrost duchovních skladeb včetně spirituálů apod. slibuje nevšední zážitek.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Ing. Radomír Vališka, starosta obce Dětenice, Mgr. Jaroslav Vávra, ředitel festivalu

 

Akce je realizována za podpory Strategie komunitně vedeného místního rozvoje v území MAS Otevřené zahrady Jičínska z. s.

 

Plakát akce zde